trencin.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Trenčín

Svet

Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov

VIEDEŇ 16. augusta (WebNoviny.sk) - Predstavitelia Rakúska oznámili, že vysielajú 70 vojakov na hranice s Talianskom, aby polícii pomáhali zastavovať nelegálnych migrantov vstupujúcich do krajiny. Vysokopostavený predstaviteľ rakúskej polície Helmut Tomac a predstaviteľ rakúskej armády Herbert Bauer v stredu uviedli, že tento krok je reakciou na stúpajúci počet prípadov migrantov, ktorí sa snažia prepraviť sa cez hranice pod podvozkami nákladných vagónov. Odporúčame:Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska Kontrola rakúskych hraníc je v Taliansku citlivou problematikou. Brennerský priesmyk spájajúci obe krajiny je jednou z hlavných trás spájajúcich Taliansko so severnou Európu a je osobitne intenzívne využívaný počas letnej dovolenkovej sezóny. Rakúski predstavitelia sa v minulosti vyjadrili, že sú pripravení v priesmyku nasadiť obrnené vozidlá, aby bránili migrantom dostať sa do Rakúska. Tomac však v stredu povedal, že také kroky neplánujú. Viac k témam: hranica, migranti, Rakúsko, TalianskoZdroj: Webnoviny.sk - Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov

Vláda požiadala OSN o pomoc pri zhromažďovaní dôkazov proti Islamskému štátu

BAGDAD 16. augusta (WebNoviny.sk) - Iracká vláda požiadala Bezpečnostnú radu OSN o pomoc pri zhromažďovaní dôkazov proti Islamskému štátu za účelom stíhania extrémistov za zločiny proti ľudskosti. Iracký minister zahraničia Ibrahím al-Džafárí v liste generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi napísal, že jeho vláda a Veľká Británia pracujú na návrhu rezolúcie, v ktorej požiadajú Bezpečnostnú radu o asistenciu. Odporúčame:Zadržali muža napojeného na Islamský štát, ktorého hľadal Interpol Cieľom je využiť medzinárodných expertov na trestné stíhanie džihádistov. Britský veľvyslanec pri OSN Matthew Rycroft už predtým povedal, že Bezpečnostnú radu požiadajú o pomoc "pri komplikovanom, ale kľúčovom zaisťovaní obrovského množstva dôkazov o zločinoch Daíšu spáchaných na irackom území". Odporúčame:Indonézska polícia zatkla militantov, ktorí pripravovali chemický útok "Zločiny spáchané teroristickou organizáciou Daíš proti civilistom, infraštruktúre a archeologickým pamiatkam v Iraku sú zločiny proti ľudskosti, čo si vyžaduje postavenie ich pôvodcov pred spravodlivosť v súlade s irackým právom," uviedol al-Džafárí v liste. Viac k témam: Islamský štát, OSNZdroj: Webnoviny.sk - Vláda požiadala OSN o pomoc pri zhromažďovaní dôkazov proti Islamskému štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vláda požiadala OSN o pomoc pri zhromažďovaní dôkazov proti Islamskému štátu

Ozbrojenci prepadli nemocnicu v Guatemale a zastrelili šesť ľudí

GUATEMALA 16. augusta (WebNoviny.sk) — Ozbrojenci prepadli v stredu jednu z najväčších nemocníc v Guatemale, očividne s cieľom oslobodiť jedného zadržiavaného člena ich gangu. Pri útoku zomrelo najmenej šesť ľudí, ďalších piatich zatkli. Riaditeľ nemocnice v hlavnom meste Guatemala Carlos Soto povedal, že do zariadenia vtrhol neznámi počet útočníkov v ranných hodinách a spustili paľbu. Dvanásť osôb tiež utrpelo zranenia vrátane dieťaťa, ktoré je v kritickom stave. Odporúčame:Indonézska polícia zatkla militantov, ktorí pripravovali chemický útok Polícia uviedla, že piati zatknutí muži patria ku gangu Mara Salvatrucha. Oslobodiť chceli muža identifikovaného ako Anderson Daniel Cabrera Cifuentes, ktorého do nemocnice priviezli z väzenia a strážili ho tam traja strážcovia. Jeden pri útoku zomrel, dvaja utrpeli zranenia. Viac k témam: Guatemala, streľbaZdroj: Webnoviny.sk - Ozbrojenci prepadli nemocnicu v Guatemale a zastrelili šesť ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ozbrojenci prepadli nemocnicu v Guatemale a zastrelili šesť ľudí

Trump sa rozhodol rozpustiť svoje dva poradné výbory

NEW YORK 16. augusta (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump oznámil, že rozpúšťa svoje dva poradné zbory zložené zo šéfov veľkých firiem. Stalo sa tak po tom, čo tieto orgány od soboty začali opúšťať ich členovia. Dôvodom sú výroky prezidenta Trumpa v súvislosti s udalosťami v meste Charlottesville. Odporúčame:Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany Trump v zdôvodnení svojho kroku uviedol, že biznismenov nechce dostávať pod tlak. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že "radšej, ako by som tlačil na podnikateľov z Priemyselnej rady a Fóra pre stratégiu a politiku, obe rozpustím. Ďakujem vám všetkým!" Odporúčame:Taliban napísal Trumpovi otvorený list s požiadavkami, má 1600 slov Násilnosti v Charlottesville vypukli v sobotu po tom, ako sa tam stretli tisícky stúpencov nadvlády bielej rasy, aby protestovali proti plánom na odstránenie spornej sochy. Bezprostredne po udalostiach Trump odsúdil násilie a nenávisť "na mnohých stranách", čím si vyslúžil kritiku za to, že neodsúdil priamo rasistov. V utorok navyše tento názor zopakoval a opäť vyhlásil, že vinu za víkendové násilnosti v Charlottesville "nesú obe strany". Viac k témam: Charlottesville, Donald TrumpZdroj: Webnoviny.sk - Trump sa rozhodol rozpustiť svoje dva poradné výbory © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump sa rozhodol rozpustiť svoje dva poradné výbory

Muž, ktorý vrazil autom do pizzerie, je právne zodpovedný za svoj čin

PARÍŽ 16. augusta (WebNoviny.sk) - Psychiatrické vyšetrenie muža, ktorý vrazil autom do pizzerie plnej ľudí východne od Paríža, ukázalo, že je právne zodpovedný za svoj čin. Informovala o tom v stredu francúzska prokuratúra. Podľa jej údajov vyšetrenie nepreukázalo vodičov zhoršený úsudok v čase pondelňajšieho skutku, ktorý bol úmyselný. V pizzerii sa v tom čase nachádzalo asi 30 ľudí. Odporúčame:Muž, ktorý vrazil autom do pizzérie, mal samovražedné úmysly Neskôr počas dňa by mali proti 32-ročnému mužovi vzniesť predbežné obvinenia. Prokurátor Eric de Valroger uviedol, že čelí okrem iného obvineniu z vraždy s priťažujúcimi okolnosťami. Terorizmus ako motív prokurátor vylúčil. Podľa jeho slov sú však vyjadrenia podozrivého nesúvislé a ostáva preto nejasné, či chcel zabíjať iných ľudí. V utorok de Valroger povedal, že muž mal samovražedné úmysly a sám sa označil za chronického narkomana. Odporúčame:Vodič v Paríži vrazil autom do ľudí, zabil osemročné dievča Čin sa stal v pondelok večer vo francúzskom mestečku Sept-Sorts, nachádzajúcom sa zhruba šesťdesiat kilometrov na východ od Paríža. Zomrelo pri ňom maloleté dievča a viacerí ďalší ľudia utrpeli zranenia. Viac k témam: Paríž, útokZdroj: Webnoviny.sk - Muž, ktorý vrazil autom do pizzerie, je právne zodpovedný za svoj čin © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Muž, ktorý vrazil autom do pizzerie, je právne zodpovedný za svoj čin

Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany

NEW YORK 16. augusta (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump v utorok opäť vyhlásil, že vinu za víkendové násilnosti v meste Charlottesville "nesú obe strany". Znovu tak dal na jednu úroveň rasistické organizácie a ľudí, ktorí proti nim protestovali. Zároveň tiež vyjadril pochopenie so snahami skupín, ktoré chcú zachrániť konfederačné pomníky. Príbeh má dve strany Násilnosti v Charlottesville vypukli v sobotu po tom, ako sa tam stretli tisícky stúpencov nadvlády bielej rasy, aby protestovali proti plánom na odstránenie sochy generála Roberta E. Leeho, ktorý velil silám Konfederácie počas občianskej vojny v rokoch 1861 - 1865. Jeden z účastníkov protestu, 20-ročný neonacista James Alex Fields, potom autom opakovane narážal do antirasistických demonštrantov, pričom jednu ženu zabil a ďalším 19 ľuďom spôsobil zranenia. Odporúčame:Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov Bezprostredne po udalostiach Trump odsúdil násilie a nenávisť "na mnohých stranách", čím si vyslúžil kritiku za to, že neodsúdil priamo rasistických demonštrantov. V pondelok na naliehanie svojich poradcov vyhlásil, že neonacisti, členovia Kukluxklanu a ľudia presvedčení o nadradenosti bielej rasy sú "kriminálnici a zločinci", čo mu zas vynieslo kritiku zo strany pravicových extrémistov, ktorí sa vyjadrili, že ich zradil. V utorok sa však počas tlačovej konferencie vo vstupnej hale jeho mrakodrapu na Manhattane vrátil k svojej pôvodnej rétorike s tým, že "príbeh má dve strany". Kritika demokratov aj republikánov Uznal, že medzi ľuďmi protestujúcimi proti odstráneniu sochy boli "niektorí veľmi zlí", ktorí prišli hľadať problémy, ale zároveň dodal, že "na oboch stranách boli aj veľmi dobrí ľudia". Postavil sa tiež na stranu tých, ktorí chcú Leeho sochu zachovať a prirovnal ho k niektorým ďalším osobnostiam americkej histórie. "Tak tento týždeň je to Robert E. Lee. Všimol som si, že dávajú dole aj Stonewalla Jacksona. Rozmýšľam, či budúci týždeň nepríde na rad George Washington a ďalší týždeň Thomas Jefferson. Naozaj sa musíte pýtať, kedy sa to skončí," uviedol s tým, že odstraňovaním sôch ľudia menia históriu a kultúru. Tieto komentáre pritom pripomínajú vyjadrenia extrémnej pravice, keď napríklad neonacistická webstránka The Daily Stormer v pondelok predpovedala, že protestujúci budú následne žiadať odstránenie Washingtonovho monumentu. Za vyjadrenia na adresu víkendových udalostí ho pritom kritizujú nielen demokratickí politici, ale aj členovia Republikánskej strany. Viac k témam: Charlottesville, Donald Trump, krimiZdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Donald Trump sa opäť vrátil k vyhláseniu, že vinu za násilie v Charlottesville nesú obe strany

Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska

MADRID 16. augusta (WebNoviny.sk) - Španielska pobrežná záchranná služba zadržala v Stredozemnom mori 339 migrantov, ktorí sa plavili na siedmich lodiach z pobrežia Maroka. Odporúčame:Súd obžaloval dvoch sýrskych migrantov za prevádzačstvo, počas cesty sa utopilo 13 utečencov Záchranári zadržali každú z lodí samostatne a migrantov vzali troma vlastnými plavidlami do mesta Tarifa na juhu Španielska. Podľa informácií záchrannej služby sa na jednej z lodí nachádzalo 34 migrantov z krajín Subsaharskej Afriky, ostatní pochádzali z krajín Maghrebu na severe kontinentu. Viac k témam: Maroko, migranti, ŠpanielskoZdroj: Webnoviny.sk - Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pobrežná stráž zadržala niekoľko lodí s migrantmi, chceli sa dostať z Maroka do Španielska

Švédsko zvýši výdavky na obranu, dôvodom sú ruské vojenské aktivity v Baltskom mori

KODAŇ 16. augusta (WebNoviny.sk) - Švédski poslanci schválili zvýšenie rozpočtu na obranu v prepočte o 285 miliónov eur ročne počas nasledujúcich dvoch rokov. Informoval o tom švédsky minister obrany Peter Hultqvist. Podľa jeho slov je to "významný signál" v čase, keď "v našom okolí dochádza k zvýšeným aktivitám". Mal na mysli zvýšené vojenské aktivity v oblasti Baltského mora, ktoré zahŕňajú ruské jednotky. Odporúčame:Stovky ruských žien chcelo vstúpiť do armády, ministerstvo vycvičí prvé bojové pilotky Hultqvist v stredu povedal, že peniaze pôjdu na rozšírenie počtu vojakov, zlepšenie ich výcviku, nákup vojenského vybavenia a jeho údržbu. Podľa nezávislého Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI) dosiahli v roku 2016 výdavky Švédska na obranu celkovo päť miliárd eur, čo predstavuje jedno percento HDP krajiny. Švédsko nie je členským štátom NATO. Viac k témam: armáda, obrana, švédskoZdroj: Webnoviny.sk - Švédsko zvýši výdavky na obranu, dôvodom sú ruské vojenské aktivity v Baltskom mori © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Švédsko zvýši výdavky na obranu, dôvodom sú ruské vojenské aktivity v Baltskom mori

Pátranie po záhadne stratenom malajzijskom lietadle pokračuje, vedci vyčlenili tri lokality

CANBERRA 16. augusta (WebNoviny.sk) - Vedci potenciálne zúžili oblasť pátrania po nezvestnom malajzijskom lietadle na tri špecifické lokality v južnom Indickom oceáne. Viedla ich k tomu nová analýza satelitných záberov a oceánskych prúdov z obdobia, keď stroj v roku 2014 zmizol. Analýzu zverejnili v stredu. Austrálsky Úrad pre bezpečnosť dopravy však upozornil, že analýza sa opiera o francúzske satelitné zábery plávajúcich objektov, ktoré sú "pravdepodobne zhotovené ľuďmi", čo však ešte nemusí znamenať, že pochádzajú z letu MH370. Lokality by ale mohli byť východiskovými bodmi pre pátranie v rámci oblasti veľkej 25-tisíc kilometrov štvorcových, ktorú experti vytýčili v novembri ako najpravdepodobnejšie miesto pádu Boeingu 777. Odporúčame:Lietadlo, ktoré ležalo 60 rokov na dne jazera, opäť poletí Oblasť susedí s pôvodnou zónou pátrania juhozápadne od Austrálie, ktorú identifikovali prostredníctvom satelitných snímok z posledných hodín letu. Ten sa očividne skončil po tom, ako lietadlu došlo palivo. Malajzijský stroj s 239 osobami zmizol 8. marca 2014 za dodnes neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetrovatelia tvrdia, že lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines sa po strate kontaktu nad Juhočínskym morom otočilo a zamierilo do odľahlých oblastí Indického oceánu. Jeho osud patrí medzi najväčšie záhady v histórii civilného letectva. Viac k témam: Austrália, lietadloZdroj: Webnoviny.sk - Pátranie po záhadne stratenom malajzijskom lietadle pokračuje, vedci vyčlenili tri lokality © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pátranie po záhadne stratenom malajzijskom lietadle pokračuje, vedci vyčlenili tri lokality

Rybári ulovili 300 ton rýb aj s ohrozenými druhmi, polícia zadržala posádku lode

QUITO 16. augusta (WebNoviny.sk) - Ekvádorské úrady zadržali posádku rybárskej lode z Číny, ktorú podozrievajú z lovenia ohrozených druhov žralokov v okolí Galapág. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Loď, ktorá prevážala 300 ton rýb, zadržala polícia v nedeľu v chránenej morskej rezervácii súostrovia. Väčšinu úlovkov tvorili žraloky, vrátane ohrozených druhov ako je žralok kladivohlavý. Dvadsaťčlenná posádka čelí v prípade dokázania viny trestu odňatia slobody do troch rokov. Odporúčame:Indonézska polícia zatkla militantov, ktorí pripravovali chemický útok Súostrovie Galapág patrí pre jeho bohatú biodiverzitu do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Ekvádorský minister životného prostredia Tarsicio Granizo uviedol, že súd na ostrove San Cristóbal nariadil posádku dočasne zadržať do súdneho konania. Riaditeľ Galapágskeho národného parku Walter Bustos uviedol, že táto loď bola najväčším plavidlom, aké v morskej rezervácii zadržali. V roku 2015 chytila ekvádorská polícia loď prevážajúcu 200-tisíc žraločích plutiev, ktoré boli pripravené na export do Ázie. Žraločie plutvy sú v Číne považované za delikatesu a podávajú sa na hostinách pripravené v polievke. Kritici upozorňujú, že dopyt po plutvách podporuje ilegálny obchod a vyhladzuje ohrozené živočíchy. Viac k témam: Ekvádor, polícia, rybyZdroj: Webnoviny.sk - Rybári ulovili 300 ton rýb aj s ohrozenými druhmi, polícia zadržala posádku lode © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Rybári ulovili 300 ton rýb aj s ohrozenými druhmi, polícia zadržala posádku lode

Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov

WASHINGTON 16. augusta (WebNoviny.sk) - Tweet bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, v ktorom odsúdil rasizmus pravicových extrémistov na zhromaždení v Charlottesville, sa stal vôbec najlajkovanejším v doterajšej histórii sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Doteraz naň klikli a vyjadrili tak súhlas s Obamovým vyjadrením viac ako tri milióny používateľov. Odporúčame:Útočník, ktorý zrážal ľudí v Charlottesville, v minulosti týral svoju telesne postihnutú matku Obama v tweete citoval zosnulého bojovníka proti apartheidu a bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. "Nikto sa nenarodí s nenávisťou voči inému človeku pre jeho farbu pleti, pôvod alebo náboženstvo," napísal. V nasledujúcich tweetoch pridal aj ďalšie dve vety z Mandelovej autobiografie Dlhá cesta k slobode. „Ľudia sa musia naučiť nenávidieť - a keď sa vedia naučiť nenávisti, môžu sa naučiť aj láske." Dodal tiež: „Láska je ľudskému srdcu bližšia ako jej protiklad". Každý z týchto tweetov mal vyše milión lajkov a státisíce zdieľaní, uvádza spravodajský portál orf.at.   "People must learn to hate, and if they can learn to hate, they can be taught to love..." — Barack Obama (@BarackObama) August 13, 2017 "...For love comes more naturally to the human heart than its opposite." - Nelson Mandela — Barack Obama (@BarackObama) August 13, 2017 Viac k témam: Barack Obama, Charlottesville, TwitterZdroj: Webnoviny.sk - Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, Obamov tweet k útoku v Charlottesville získal milióny klikov

Volebná komisárka do New Yorku neodletela, zastavili ju na letisku

NAIROBI 16. augusta (WebNoviny.sk) - Kenskej volebnej komisárke Roselyn Akombe zakázali odletieť do Spojených štátov amerických. Akombe zastavili v utorok pracovníci bezpečnostnej služby, keď chcela odcestovať do New Yorku. Jej batožinu vyložili a povedali, že potrebuje povolenie na vycestovanie od riaditeľa migračného úradu. Informácie potvrdili kenskí úradníci, ktorí si priali zostať v anonymite. V krajine sa 8. augusta konali prezidentské voľby, ktoré vyhral Uhuru Kenyatta. Opozičný líder Raila Odinga neskôr spochybnil výsledky hlasovania, čo vyvolalo protesty. Odporúčame:Polícia strieľa do demonštrantov, povolebné násilnosti si vyžiadali už 24 obetí Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump už zablahoželal víťazovi prezidentských volieb. Biely dom v oficiálnom vyhlásení v utorok zároveň uviedol, že je znepokojený zo správ o demonštráciách, ktoré vznikli po zverejnení výsledkov volieb. Viac k témam: Keňa, prezidentské voľby, USAZdroj: Webnoviny.sk - Volebná komisárka do New Yorku neodletela, zastavili ju na letisku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Volebná komisárka do New Yorku neodletela, zastavili ju na letisku

Bezdomovca, ktorý sa po útoku v Manchestri stal hrdinom, obvinili z krádeže kreditnej karty

LONDÝN 16. augusta (WebNoviny.sk) - Bezdomovca, ktorého ľudia oslavovali za pomoc obetiam bombového útoku po koncerte Ariany Grande, obvinili z krádeže kreditnej karty jednej z obetí. Chris Parker zožal celosvetové chvály po tom, ako médiám opísal svoju pomoc ľuďom zraneným po koncerte v Manchestri, ktorý sa konal 22. mája. Odporúčame:Čokoládová krádež v Nemecku: Zlodeji ukradli príves s 20 tonami Nutelly a Kinder vajíčok Prostredníctvom finančnej zbierky na internete pritom ľudia pre muža vyzbierali viac ako 50-tisíc libier (v prepočte takmer 55-tisíc eur). Parker je momentálne vo väzbe na severozápade Anglicka, kde čaká na súdne pojednávanie. Po koncerte Ariany Grande v Manchestri odpálil samovražedný atentátnik nálož uloženú v ruksaku. Pri incidente zahynulo 22 ľudí a viac ako 200 utrpelo zranenia. Viac k témam: kreditná karta, teroristický útok v ManchestriZdroj: Webnoviny.sk - Bezdomovca, ktorý sa po útoku v Manchestri stal hrdinom, obvinili z krádeže kreditnej karty © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bezdomovca, ktorý sa po útoku v Manchestri stal hrdinom, obvinili z krádeže kreditnej karty

Budovanie mieru je ako stavanie katedrály, vyhlásil prezident Santos po odovzdaní zbraní OSN

FONSECA 16. augusta (WebNoviny.sk) - Organizácia Spojených národov (OSN) odstránila v utorok posledné z viac ako osemtisíc zbraní, ktoré patrili členom povstaleckej skupiny Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) a na základe mierovej dohody ich zozbierali v 26 demobilizačných zónach. Rebeli s odzbrojením súhlasili v mierovej dohode, ktorú vlani podpísali s vládou. Niektoré zo zozbieraných zbraní plánujú roztaviť a vytvoriť z nich sochy pripomínajúce koniec dlhoročného ozbrojeného konfliktu v Kolumbii. Odporúčame:Prezident Santos udelil posledné amnestie, do bežného života sa tak zaradí vyše 3-tisíc povstalcov "Krajina sa týmto dostáva na cestu k novej budúcnosti," vyjadril sa šéf misie OSN v Kolumbii Jean Arnault na ceremoniáli, počas ktorého prezident Juan Manuel Santos pred zrakmi lídrov FARC zamkol posledný kontajner so zbraňami. "Budovanie mieru je ako stavanie katedrály. My sme dnes položili jej základy," povedal Santos, ktorý dostal za dohodu s FARC Nobelovu cenu za mier. Odovzdali vyše milióna nábojov Členovia FARC odovzdali posledné zbrane koncom júna. Odvtedy ich strážili pozorovatelia OSN a v utorok zo severu Kolumbie odviezli posledný kontajner. Podľa Arnaulta, okrem 8 112 zbraní, zozbierali od rebelov aj 1,3 milióna nábojov, 22 ton výbušnín, tritisíc granátov a tisíc mín. Medzinárodný Červený kríž tiež v utorok informoval, že do siedmich táborov priviedli 24 detských vojakov. Od podpísania mierovej dohody podľa nich FARC organizácii odovzdal celkovo 112 mladistvých bojovníkov. FARC vznikli začiatkom 60. rokov 20. storočia. Počas viac než 50-ročného ozbrojeného konfliktu medzi rebelmi, vládnymi silami a pravicovými polovojenskými jednotkami prišlo v Kolumbii o život viac ako 250-tisíc ľudí, pričom ďalších 60-tisíc je nezvestných a milióny museli opustiť svoje domovy. Rebelov zaradia do civilného života Súčasnú podobu mierovej zmluvy podpísali v novembri a schválil ju Kongres po tom, ako jej predchádzajúcu verziu kolumbijskí voliči v referende tesne odmietli. Kľúčovým bodom dohovoru bolo opätovné zaradenie rebelov do civilného života. Zmluva okrem toho garantuje FARC možnosť stať sa politickou stranou, keď odovzdá všetky svoje zbrane, a amnestiu všetkým povstalcom, ktorí nespáchali vážne trestné činy. Viac k témam: FARC, Kolumbia, OSNZdroj: Webnoviny.sk - Budovanie mieru je ako stavanie katedrály, vyhlásil prezident Santos po odovzdaní zbraní OSN © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Budovanie mieru je ako stavanie katedrály, vyhlásil prezident Santos po odovzdaní zbraní OSN

Čínski a indickí vojaci na seba zaútočili, nepoužili však strelné zbrane

ŠRÍNAGAR 16. augusta (WebNoviny.sk) - Čínski a indickí vojaci v spornom himalájskom regióne Kašmír po sebe navzájom hádzali kamene. Podľa polície sa incident stal v utorok, keď sa čínski vojaci snažili prejsť do regiónu Ladak v blízkosti jazera Pangong Tso a začali hádzať kamene na indických vojakov, ktorí reagovali rovnakým spôsobom. Ani jedna strana nepoužila strelné zbrane. Odporúčame:Severná Kórea sa pre sankcie zo strany Číny dostane do problémov Člen indickej spravodajskej služby objasnil, že vojaci zbadali čínsku hliadku, ktorá údajne pre zlé počasie zablúdila do oblasti kontrolovanej Indiou. Vojaci začali po sebe kričať a následne hádzali kamene. Niekoľko mužov z oboch strán utrpelo menšie zranenia. Celý konflikt trval približne 30 minút. Vojská oboch krajín sa v súčasnosti nachádzajú aj v oblasti Doklam, o ktorú majú záujem Čína a Bután podporovaný Indiou. Tá do oblasti v júni poslala ozbrojené zložky, ktoré majú za úlohu zastaviť Čínu v budovaní strategickej cesty. Viac k témam: armáda, Čína, Himaláje, India, Kašmír, konfliktZdroj: Webnoviny.sk - Čínski a indickí vojaci na seba zaútočili, nepoužili však strelné zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čínski a indickí vojaci na seba zaútočili, nepoužili však strelné zbrane

Nezvyčajný návštevník v motelovom bazéne, z vody ho museli vytiahnuť veterinárni pracovníci

ATLANTIC CITY 16. augusta (WebNoviny.sk) - V bazéne motela na pobreží amerického štátu New Jersey našli aligátora. Takmer metrové zviera objavili v utorok ráno miestneho času v Bayview Inn Suites v Atlantic City. Podľa úradov nie je jasné, odkiaľ aligátor prišiel, ako sa dostal do bazéna, ani ako dlho tam bol. Z bazéna ho vybrali veterinárni pracovníci a previezli ho na bližšie neurčené miesto. Viac k témam: aligátor, bazén, New Jersey, USAZdroj: Webnoviny.sk - Nezvyčajný návštevník v motelovom bazéne, z vody ho museli vytiahnuť veterinárni pracovníci © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nezvyčajný návštevník v motelovom bazéne, z vody ho museli vytiahnuť veterinárni pracovníci

Samovražední atentátnici sa vydávali za kupujúcich, Boko Haram zabilo pri útoku 20 ľudí

MAIDUGURI 16. augusta (WebNoviny.sk) - Samovražední atentátnici z extrémistickej organizácie Boko Haram zabili v utorok najmenej 20 ľudí v utečeneckom tábore a na neďalekom trhovisku na severovýchode Nigérie. Na trhovisko v Mandarari prišli okolo piatej popoludní minimálne traja atentátnici, ktorí sa vydávali za kupujúcich, potom bližšie neurčený počet z nich odišiel do tábora pre ľudí vysídlených v súvislosti s nigérijským konfliktom a minimálne jeden zostal na trhu. Následne všetci takmer súčasne odpálili bomby, ktoré mali pripevnené na telách. Odporúčame:Osamelý strelec útočil v kostole, osem ľudí je mŕtvych a 18 vážne zranených Najmenej 80 ľudí po útoku previezli do nemocnice v meste Maiduguri, ktoré je vzdialené asi 30 kilometrov. Útoky islamistickej extrémistickej organizácie Boko Haram v Nigérii si počas ôsmich rokov vyžiadali životy viac ako 20-tisíc ľudí a milióny museli opustiť svoje domovy. Viac k témam: Boko Haram, Nigéria, samovražedný atentátnikZdroj: Webnoviny.sk - Samovražední atentátnici sa vydávali za kupujúcich, Boko Haram zabilo pri útoku 20 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Samovražední atentátnici sa vydávali za kupujúcich, Boko Haram zabilo pri útoku 20 ľudí

V kamióne bolo zamknutých 20 migrantov, vodiča obvinili z prevádzačstva

SIERRA BLANCA 16. augusta (WebNoviny.sk) - Americká pohraničná stráž našla na kontrolnom stanovišti v západnom Texase 20 migrantov zamknutých v návese kamióna. Podľa hovorcu stráže našli ľudí z Mexika, Salvádoru a Guatemaly ešte v pondelok v Sierra Blanca, asi 136 kilometrov od El Pasa. Vodiča zadržali a obvinili z prevádzačstva. Odporúčame:Naháňačka na mori skončila zatknutím troch mužov, na jachte previezli 69 migrantov Migrantov našli len deň po tom, ako objavili 16 ľudí v zaparkovanom kamióne na čerpacej stanici neďaleko mexickej hranice. Pred tromi týždňami pritom v texaskom San Antoniu zomrelo v prívese nákladného auta 10 migrantov a ďalších 20 museli hospitalizovať. Viac k témam: migranti, USAZdroj: Webnoviny.sk - V kamióne bolo zamknutých 20 migrantov, vodiča obvinili z prevádzačstva © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V kamióne bolo zamknutých 20 migrantov, vodiča obvinili z prevádzačstva

Grécki požiarnici nezvládajú požiar pri Aténach, žiadajú o zahraničnú pomoc

ATÉNY 15. augusta (WebNoviny.sk) - Grécki požiarnici už tretí deň bojujú s veľkým požiarom neďaleko Atén, ktorý už zničil dvadsať ľudských obydlí a museli pred ním evakuovať detské letné kempy. Proti požiaru, ktorý zúri medzi mestami Varnavas a Kalamos na území vzdialenom zhruba 45 kilometrov na sever od Atén, bojuje 400 požiarnikov za pomoci dvanástich lietadiel s vodnými vakmi, no nedarí sa im ho dostať pod kontrolu. Odporúčame:Lesný požiar neďaleko Atén už zničil viac ako 20 domov, evakuácii sa nevyhli aj detské kempy Grécka vláda preto v utorok požiadala o pomoc, v prvom rade o poskytnutie ďalších lietadiel s vodnými vakmi, krajiny Európskej únie. Do Grécka už smeruje aj 60 požiarnikov z Cypru. Viac k témam: grécko, lesné požiareZdroj: Webnoviny.sk - Grécki požiarnici nezvládajú požiar pri Aténach, žiadajú o zahraničnú pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Grécki požiarnici nezvládajú požiar pri Aténach, žiadajú o zahraničnú pomoc

Trump nás zradil, sťažujú sa pravicoví extrémisti

WASHINGTON 15. augusta (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump svojím pondelkovým vyhlásením, v ktorom označil neonacistov, členov Kukluxklanu a ľudí presvedčených o nadradenosti bielej rasy za "kriminálnikov a zločincov", sklamal a nahneval amerických pravicových extrémistov. Mnohí z nich hovoria o zrade od človeka, ktorému doteraz verili a podporovali ho. Alternatívna pravica Rozčarovanie neskrýval napríklad Richard Spencer, známy americký krajne pravicový aktivista, ktorý sa najviac zaslúžil o popularizáciu pojmu "alternatívna pravica" a ktorý patril doteraz k veľkým podporovateľom Trumpa. Krátko po jeho víťazstve v prezidentských voľbách napríklad zorganizoval konferenciu, ktorej účastníci v sále hajlovali a sám Spencer do toho kričal "Heil Trump, heil náš ľud, heil víťazstvo!" Odporúčame:Taliban napísal Trumpovi otvorený list s požiadavkami, má 1600 slov Aktuálne Trumpove výroky Spencera nepotešili a nerozumie im. "Toto stanovisko znie, ako keby sme si teraz všetci mali priniesť ´španielky´ a začať spievať Kumbaya," reagoval na Trumpove slová Spencer. Kumbaya je americký spirituál, ktorý sa stal slávnym najmä v ére hippies a slovné spojenie "spievať Kumbaya" sa v Spojených štátoch používa na ironizovanie liberálne zmýšľajúcich ľudí, podobne ako na Slovensku termín "slniečkári". Zrada podporovateľov Bývalý šéf Kukluxklanu David Duke tvrdí, že Trump podľahol tlaku liberálnych médií a svojich poradcov, ktorí ho do vyhlásenia odsudzujúceho pravicový extrémizmus podľa neho dotlačili. "Prezident Trump, prosím, pre Božie zmilovanie, vy nie ste povinní hovoriť tieto veci. Ničomu tým nepomôžete," odkázal Duke Trumpovi. Odporúčame:Armáda predstavila plán útoku na Guam, Kim Čong-un bude sledovať správanie Američanov "Bieli boli opustení svojím prezidentom," napísala v reakcii na Trumpove vyhlásenie krajne pravicová stránka Occidental Dissent. "Postavil sa na stranu skupiny ľudí, ktorí na nás útočia a chcú nás zabiť. Preto ho už alternatívna pravica nemôže ďalej podporovať. To, čoho sa Donald Trump dnes dopustil, je neospravedlniteľná zrada jeho podporovateľov," píše stránka Occidental Dissent. Odsúdil násilie Na konanie neonacistu Jamesa Alexa Fielda, ktorý v sobotu v Charlottesville vo Virgínii opakovane autom narážal do antirasisticikých demonštrantov, jednu demonštrantku zabil a ďalších 19 zranil, Trump zareagoval už cez víkend, v prvej reakcii však odsúdil násilie a nenávisť "na mnohých stranách". Po kritike časti spoločnosti, ktorá prezidentovi zazlievala, že sa nevie postaviť čelom k faktu, že za násilie boli minimálne v tomto prípade zodpovední iba krajní pravičiari a nie "mnohé strany", reagoval prezident na situáciu ešte raz v pondelok a pravicových extrémistov jednoznačne odsúdil. Okrem iného povedal, že konanie neonacistov "odporuje všetkému, čo je pre nás Američanov sväté". Žiadne odsúdenie "Nič konkrétne proti nám. Vôbec žiadne odsúdenie. Keď ho požiadali, aby to odsúdil, jednoducho opustil miestnosť. Veľmi, veľmi dobré. Boh mu pomáhaj," reagoval na pôvodné, sobotňajšie Trumpove vyjadrenie krajne pravicový radikál Andrew Anglin na neonacistickej stránke Daily Stormer. Prezidentove pondelňajšie vyhlásenie sa už Anglinovi až tak nepozdávalo, pre agentúru AP však vyjadril presvedčenie, že z Trumpovej strany išlo len o ústupok väčšinovej mienke. "Ak by tým hlúpostiam naozaj veril, alebo ich chcel dokonca začať zavádzať do svojej politiky, tak by to povedal už predtým, nie až potom, keď ho do toho dotlačila medzinárodná myšlienková polícia," povedal Anglin pre AP. Viac k témam: Donald Trump, neonacizmusZdroj: Webnoviny.sk - Trump nás zradil, sťažujú sa pravicoví extrémisti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trump nás zradil, sťažujú sa pravicoví extrémisti

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Odstúpenie Plavčana nie je ústupok, ale nevyhnutnosť, tvrdí Sulík
Dolár posilnil oproti jenu aj voči euru
Video: Loď Dragon priviezla zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS
Rakúsko posiela niekoľko desiatok vojakov na hranice Talianska zastavovať migrantov
James Bond novú tvár nedostane, agenta 007 opäť stvárni Daniel Craig
Podľa Šatana má Ramsay dosť skúseností na odovzdanie asistentov Országhovi
Najkratšie čakacie lehoty na operácie má poisťovňa Union

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Drietoma, Horné Orechové, Hrabovka, Kubrica, Nová Dubnica, Soblahov, Skalka nad Váhom, Trenčín, Trenčianska Teplá, Trenčianske Teplice, Trenčianská Turná,
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang